100 WYPRAWEK DLA POLSKICH DZIECI NA KRESACH NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Cieszymy się, że jako szkoła dołączyliśmy do tej akcji. Okazało się, że ponad 100 placówek wzięło w niej udział. Akcja okazała się bardzo medialna – wolontariusze z naszego koła chętnie udzielali wywiadów oraz z przyjemnością pozowali do zdjęć.
Poniżej sprawozdanie organizatorów oraz linki do audycji radiowych i telewizyjnych:
Dzień 24 października 2018 roku nie był najpiękniejszym pod względem pogody, ale dla nas był niesamowitym dniem. Takim uczynili go uczniowie ponad 110 szkół, przedszkoli oraz ośrodków szkolno-wychowawczych jakże wspaniale włączając się w nasze wspólne akcje zatytułowane: „100 wyprawek dla polskich dzieci na Kresach na stulecie odzyskania niepodległości od młodzieży z województwa łódzkiego” oraz „100 zniczy na groby Obrońców Ojczyzny poległych na Kresach, na stulecie odzyskania niepodległości od uczniów i harcerzy z województwa łódzkiego”. To właśnie tego dnia odbył się w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi wojewódzki finał wspomnianych działań. Działań objętych honorowymi patronatami Łódzkiego Kuratora Oświaty pana dr. Grzegorza Wierzchowskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Łodzi.
Mury naszej pięknej auli wypełniły się ponad setką wolontariuszy przybyłych z różnych zakątków naszego województwa oraz liczną grupą gości specjalnych. Było nam bardzo miło, że sukces naszych akcji zechcieli świętować z nami:
– Pan Michał Andrzejczak – wizytator w Wydziale Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Łodzi. Reprezentujący patrona honorowego naszej akcji Łódzkiego Kuratora Oświaty Pana Grzegorza Wierzchowskiego, którego wyjazd służbowy do Warszawy uniemożliwił przybycie.
– Pani Marzena Kumosińska, rzecznik łódzkiego IPN oraz Pan Bartosz Bijak, pracownik biura upamiętniania walk i męczeństwa oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi patrona naszych akcji.
– Pan dr. Władysław Korowajczyk, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.
Naszymi szczególnymi gośćmi byli nasi rodacy ze Lwowa z redakcji polskiego Radia Lwów na czele z redaktor naczelną Panią Marią Pyż. Kilka zdań skierowanych przez Panią redaktor do młodych ludzi zgromadzonych na sali wystarczyło, aby umocnić w nas przekonanie, że takimi akcjami dodajemy otuchy i wsparcia Polakom mieszkającym na Kresach. Dzięki takim inicjatywom czują oni, że Ojczyzna o nich pamięta i że pomimo zawirowań historycznych stanowimy z nimi nadal „Jeden Naród Ponad Granicami”.
O tym, że żadne granice nie są wstanie przeszkodzić nam w łączności pomiędzy nami Polakami, tu w Koronie z tymi, którzy nadal pięknie świadczą o polskości Kresów mogli przekonać się zgromadzeni goście. Dzięki łączom internetowym wysłuchali i obejrzeli podziękowania słowne i muzyczne skierowane od uczniów z polskich szkół z Ukrainy.
Po części oficjalnej, wszyscy zgromadzeni przystąpili do rozpakowywania paczek oraz segregowania darów. Wspaniały był to widok, gdy przybyli opiekunowie ramię w ramię ze swoim podopiecznym ciężko pracowali, aby ogromna liczba długopisów, plecaków, piórników itp. trafiły do właściwych kartonów. Z określeniem „ogromna liczba” nie przesadziliśmy. Bo jak inaczej określić sytuację, gdy po zliczeniu okazało się, że zebraliśmy (najważniejsze pozycje):
1. Zeszyty – 9112 sztuk
2. Bloki techniczne i rysunkowe – 2413 sztuk
3. Ołówki – 4808 sztuk
4. Długopisy, cienkopisy – 6180 sztuk
5. Plecaki, torby, tornistry itp. – 364 sztuki
6. Piórniki, przyborniki – 733 sztuki
7. Gumki – 1059 sztuk
8. Temperówki – 542 sztuki
9. Kredki – 310 opakowań
10. Farby – 504 opakowania
11. Plastelina – 618 opakowań
12. Nożyczki – 390 sztuk
13. Taśmy klejące – 202 sztuki
14. Cyrkle, zestawy -104 sztuki
15. Znicze – 1507 zniczy
oraz wiele innych rzeczy, które przydadzą się polskim dzieciakom w polskiej szkole na Kresach. Jesteście wspaniali, niesamowici!

http://ipn.gov.pl/…/58159,Pod-patronatem-IPN-Lodz-Wojewodzk…

https://www.radiolodz.pl/…/48052-final-akcji-100-wyprawek-d…

https://lodz.tvp.pl/…/mlodzi-lodziane-zbierali-wyprawki-szk…