“Uniwersytet Młodych Wynalazców” to program, który ma wzmocnić współpracę między szkołami i uczelniami. Będzie wspierać uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w rozwoju ich aktywności naukowej oraz pobudza innowacyjność oraz kreatywność. W ramach programu uczniowie i ich nauczyciele będą mogli m.in. prowadzić wspólnie z kadrą akademicką projekty naukowe, korzystać z bibliotek uniwersyteckich oraz laboratoriów. Pod okiem profesorów młodzież stworzy wynalazki, wykona doświadczenia, przygotuje publikacje naukowe.

Aż trzy projekty z Politechniki Łódzkiej  uzyskały finansowanie w ramach programu MNiSW  „Uniwersytet Młodych Wynalazców”. W dwóch z nich uczestniczą uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcącego PŁ: “Połazikuj po nauce, zbuduj robota, sięgnij do gwiazd” realizowany przez studentów Koła Naukowego SKaNeR (Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki PŁ) oraz  “Od fotonu do elektronu – wykorzystanie fotowoltaiki” projekt  dwóch kół naukowych: z Politechniki Łódzkiej i z Uniwersytetu Łódzkiego, które  wezmą udział w  zawodach World Solar Challenge 2015 w Australii.