Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej.

Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

Wielostronny Projekt Partnerski Szkół w ramach Programu Comenius “Living in my city, Improving my city”

W roku szkolnym 2011/2012 nasza szkoła rozpoczęła realizację Wielostronnego Partnerskiego Projektu Szkół w ramach Programu Comenius wraz ze szkołami  z Hiszpanii, Niemiec, Włoch i Szwecji. Nawiązanie współpracy z tymi szkołami było możliwe dzięki portalowi eTwinning , gdzie już wcześniej uczniowie PLOPŁ za pośrednictwem mediów elektronicznych kontaktowali się ze swoimi rówieśnikami z innych krajów.    Projekt nosi tytuł  “Living in my city, Improving my city” i jego celem jest stworzenie przewodników po miastach, w których znajdują się szkoły biorące udział w projekcie. Przewodniki te mają być przeznaczone dla młodych ludzi poszukujących ciekawych miejsc i sposobów spędzania wolnego czasu.  Projekt stwarza również niepowtarzalną szansę poznania kultury i różnych aspektów życia codziennego innych krajów europejskich. Każda ze szkół prezentuje swoją aktywność na specjalnie do tego celu stworzonej stronie internetowej:http://www.xtec.cat/instarragona/comenius

Zapraszamy do zapoznania się z krótkim opisem szkół uczestniczących w projekcie.

W miejscowości Oranienburg w Niemczech, 35 kilometrów na północ od Berlina mieści się Mosaik Gymnasium Oberhavel. Klasy liczą po 18 uczniów, obowiązuje noszenie mundurków.  Uczniowie tej szkoły oprócz języka angielskiego uczą się również języka hiszpańskiego, francuskiego i rosyjskiego.

Lexby Skola położona jest  pomiędzy rzeką a parkiem w Goteborgu, w Szwecji. Uczęszcza do niej 570 uczniów w wieku od 12 do 16 lat, w tym dzieci obcokrajowców. Jest szkołą bardzo dobrze wyposażoną – dla każdego ucznia jest komputer, a w każdej sali projektor. Nauczyciele poświęcają szczególnie dużo  uwagi  młodym ludziom z trudnościami w przystosowaniu się do życia w nowym obszarze kulturowym. Języki obce, które nauczane są w tej szkole to angielski, niemiecki, francuski i hiszpański.


Instituto A. Olivetti to szkoła. która znajduje się w miejscowości Fano położonej na północno-wschodnim wybrzeżu Włoch, nad Morzem Adriatyckim. Jest to liceum zawodowe ukierunkowane głównie na kształcenie pracowników biurowych i grafików komputerowch. Sporą część uczniów stanowią obcokrajowcy, głównie z Albanii i Maroka. Szkoła posiada również odziały integracyjne dla uczniów niepełnosprawnych oraz uczniów z problemami edukacyjnymi. Placówka ta jest wyposażona w nowoczesny sprzęt multimedialny.

Institut Tarragona jak sama nazwa wskazuje znajduje się w Tarragonie, turystycznym mieście we wschodniej Hiszpanii nad Morzem Śródziemnym, w południowej Katalonii. Ta szkoła jest głównym koordynatorem projektu. W swojej ofercie ma klasy dla dzieci, które mają problemy z nauką oraz dzieci obcokrajowców, które intensywnie uczą się języka hiszpańskiego aby móc aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności.

W wielostronnym partnerskim projekcie „Living in my city, improving my city  uczestniczy również nasza szkoła, czyli Publiczne Liceum Ogólnokształcące Politechniki Łódzkiej Uczniowie kierując się do niej wiążą swoją przyszłość głównie ze studiami   na kierunkach technicznych. Mieści się ona na terenie kampusu, w centrum miasta. Może się poszczycić dużą liczbą zdolnych uczniów oraz doskonałym wyposażeniem pracowni.