100 wyprawek dla polskich dzieci na kresach na 100-lecie odzyskania niepodległości

Cieszymy się, że jako szkoła dołączyliśmy do tej akcji. Okazało się, że ponad 100 placówek wzięło w niej udział. Akcja okazała się bardzo medialna – wolontariusze z naszego koła chętnie udzielali wywiadów oraz z przyjemnością pozowali do zdjęć.

Poniżej sprawozdanie organizatorów oraz linki do audycji radiowych i telewizyjnych: Dzień 24 października 2018 roku nie był najpiękniejszym pod względem pogody, ale dla nas był niesamowitym dniem. Takim uczynili go uczniowie ponad 110 szkół, przedszkoli oraz ośrodków szkolno-wychowawczych jakże wspaniale włączając się w nasze wspólne akcje zatytułowane: „100 wyprawek dla polskich dzieci na Kresach na stulecie odzyskania niepodległości od młodzieży z województwa łódzkiego” oraz „100 zniczy na groby Obrońców Ojczyzny poległych na Kresach, na stulecie odzyskania niepodległości od uczniów i harcerzy z województwa łódzkiego”. To właśnie tego dnia odbył się w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Sczanieckiej w Łodzi wojewódzki finał wspomnianych działań. Działań objętych honorowymi patronatami Łódzkiego Kuratora Oświaty pana dr. Grzegorza Wierzchowskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej oddział w Łodzi. Mury naszej pięknej auli wypełniły się ponad setką wolontariuszy przybyłych z różnych zakątków naszego województwa oraz liczną grupą gości specjalnych.

Było nam bardzo miło, że sukces naszych akcji zechcieli świętować z nami:
  • Pan Michał Andrzejczak – wizytator w Wydziale Rozwoju Edukacji Kuratorium Oświaty w Łodzi. Reprezentujący patrona honorowego naszej akcji Łódzkiego Kuratora Oświaty Pana Grzegorza Wierzchowskiego, którego wyjazd służbowy do Warszawy uniemożliwił przybycie.
  • Pani Marzena Kumosińska, rzecznik łódzkiego IPN oraz Pan Bartosz Bijak, pracownik biura upamiętniania walk i męczeństwa oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi patrona naszych akcji.
  • Pan dr Władysław Korowajczyk, prezes Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej. Naszymi szczególnymi gośćmi byli nasi rodacy ze Lwowa z redakcji polskiego Radia Lwów na czele z redaktor naczelną Panią Marią Pyż. Kilka zdań skierowanych przez Panią redaktor do młodych ludzi zgromadzonych na sali wystarczyło, aby umocnić w nas przekonanie, że takimi akcjami dodajemy otuchy i wsparcia Polakom mieszkającym na Kresach. Dzięki takim inicjatywom czują oni, że Ojczyzna o nich pamięta i że pomimo zawirowań historycznych stanowimy z nimi nadal „Jeden Naród Ponad Granicami”.

O tym, że żadne granice nie są wstanie przeszkodzić nam w łączności pomiędzy nami Polakami, tu w Koronie z tymi, którzy nadal pięknie świadczą o polskości Kresów mogli przekonać się zgromadzeni goście. Dzięki łączom internetowym wysłuchali i obejrzeli podziękowania słowne i muzyczne skierowane od uczniów z polskich szkół z Ukrainy.

Po części oficjalnej, wszyscy zgromadzeni przystąpili do rozpakowywania paczek oraz segregowania darów. Wspaniały był to widok, gdy przybyli opiekunowie ramię w ramię ze swoim podopiecznym ciężko pracowali, aby ogromna liczba długopisów, plecaków, piórników itp. trafiły do właściwych kartonów. Z określeniem „ogromna liczba” nie przesadziliśmy.

Bo jak inaczej określić sytuację, gdy po zliczeniu okazało się, że zebraliśmy (najważniejsze pozycje):
  • Zeszyty - 9112 sztuk
  • Bloki techniczne i rysunkowe - 2413 sztuk
  • Ołówki - 4808 sztuk
  • Długopisy, cienkopisy - 6180 sztuk
  • Plecaki, torby, tornistry itp. - 364 sztuki
  • Piórniki, przyborniki - 733 sztuki
  • Gumki - 1059 sztuk
  • Temperówki - 542 sztuki
  • Kredki - 310 opakowań
  • Farby - 504 opakowania
  • Plastelina - 618 opakowań
  • Nożyczki - 390 sztuk
  • Taśmy klejące - 202 sztuki
  • Cyrkle, zestawy - 104 sztuki
  • Znicze - 1507 zniczy
  • oraz wiele innych rzeczy, które przydadzą się polskim dzieciakom w polskiej szkole na Kresach. Jesteście wspaniali, niesamowici!