Międzynarodowy Dzień Tolerancji - Edukacja równościowa
Data Dodania: 20.11.2023

W dniu 16 listopada społeczność międzynarodowa obchodzi dzień tolerancji. Z tej okazji z inicjatywy p. prof. Piotra Malesy zorganizowano dla uczniów klas: 1A i 2D prelekcję. Dotyczyła ona szeroko rozumianej edukacji na rzecz działań antydyskryminacyjnych oraz wielokulturowości. Uczniowie mogli posłuchać dwóch wykładów:
1) Tolerancja i międzykulturowość w szkole. Dwie drogi, ten sam cel- Alicja Bardin - Mikołajczak
2) Romowie w Polsce. Tolerancja i dialog międzykulturowy. - dr Ewa Szczygielska

Po południu odbyła się konferencja - Edukacja równościowa w Bibliotece Tuvim. Pedagodzy, psycholodzy i nauczyciele mogli, oprócz wyżej wymienionej tematyki, usłyszeć także dwa inne wykłady:
1) Barwy Polski - dialog kultur, miejsc i ludzi - prezentacja programu edukacyjnego na rzecz tolerancji i wielokulturowości - Małgorzata Matecka i Piotr Malesa  (współautorzy i współorganizatorzy Barw Polski)
2) Równość płci w edukacji - Małgorzata Matecka

Wydarzenie jest odpowiedzią na rosnące potrzeby edukacji, wynikające ze zmieniających się warunków społecznych. Odbywa się w ramach realizowanego w łódzkich szkołach programu Barwy Polski, którego celem jest szeroko pojęta edukacja na rzecz tolerancji i wielokulturowości.

Za program Barwy Polski jego współautorzy otrzymali wyróżnienie Narodowego Centrum Kultury w konkursie Odkryj swój skarb.